Co to jest chronograf i do czego służy ?

Wśród wielu propozycji zegarków, które obecnie cieszą się naprawdę wielką popularnością, znaleźć można te wyposażone w chronograf. Cenione są one zwłaszcza przez mężczyzn lubujących się w produktach najwyższej jakości. Pojawia się jednak pytanie czym tak naprawdę jest chronograf oraz jakie jest jego zastosowanie.

Mianem chronografu określa się szczególny element zegarka, który pozwala na wyjątkowo precyzyjny pomiar czasu i jednocześnie odliczanie długości odstępów czasu. Mówiąc prościej, chronograf to tak naprawdę stoper, który doskonale znany jest każdemu z nas.

Prosty czy skomplikowany?

Najprościej zbudowany chronograf składa się z jednej niezależnej wskazówki sekundnika. To właśnie dzięki niej możliwe jest odmierzanie upływających od momentu włączenia stopera sekund. Obsłużenie chronografu jest w tym wypadku naprawdę proste. Aby pomiar się rozpoczął, wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, ponowne jego naciśnięcie oznacza zakończenie pomiaru.

Chronografy charakteryzujące się bardziej skomplikowaną budową mają więcej niż jedną wskazówkę. Taka budowa sprawia, że z ich pomocą można mierzyć nie tylko same sekundy, ale również bieg minut i godzin. Ich dokładność może dochodzić nawet do 1/100 sekundy. Tutaj obsługa jest odrobinę bardziej skomplikowana, ponieważ nie odbywa się z pomocą tylko jednego przycisku.

Krótka historia

Pierwsze chronografy, które pojawiły się w sztuce zegarmistrzowskiej, w niewielkim stopniu przypominały te znane nam dzisiaj. Przyjmuje się, że historia tego rodzaju czasomierzy sięga przełomu wieku XVIII i XIX. Pierwsze chronografy nie pozwalały na jednoczesne wskazanie aktualnej godziny oraz pomiar odcinków czasu. Jest to podstawowa różnica, która odróżnia pierwsze czasomierze od tych, które znane są nam obecnie.

Pierwsze chronografy cechowały się naprawdę prostą budową. Do wskazówki przymocowane było pióro. Kiedy urządzenie zostało włączone, wspomniane piórko poruszało się razem ze wskazówkami. Na tarczy pozostawiało więc ślad atramentu. Zatrzymanie urządzenia prowadziło do powstania łatwo dostrzegalnego kleksa. Tarcze w chronografach z tamtego okresu robione były z taśmy lub papieru. Ich wygląd istotnie różnił się od tych, które znane są nam dzisiaj. Pomiar odcinka czasu można było wykonać tylko raz. Nie trudno się domyśleć, że po jednym pomiarze konieczna była wymiana tarczy na nową. Przyjmuje się, że pierwszy chronograf, który zarówno działaniem, jak i wyglądem zbliżony był do chronografów stosowanych obecnie, powstał w roku 1816. Autorem tego wynalazku był Louis Moinet. Ciekawym jest jednak fakt, że jego twórca traktował chronograf przede wszystkim jako narzędzie do pomiarów astronomicznych.

Chronograf to z całą pewnością bardzo przydatny element zegarka. Z jego pomocą można odmierzać odcinki czasu, co okazuje się być przydatne na przykład w przypadku osób aktywnych fizycznie. Z pomocą chronografu można zmierzyć czas potrzebny na przykład do okrążenia bieżni. Chronograf pozwala więc na śledzenie czynionych w sporcie postępów.

Zegarek Atlantic, 87468.41.61, Męski, Seasport Chronograph
Zegarek Atlantic, 87468.41.61, Męski, Seasport Chronograph

 

SPRAWDŹ PEŁNĄ OFERTĘ ZEGARKÓW ATLANTIC